Duben 2017

Ať nemáme z lásky vrásky I.

17. dubna 2017 v 10:07 | Gullies |  Na téma týdne...
(Zdroj obrázku - GOOGLE)
Článek je psán na téma týdne s názvem 'TEĎ MÁM SLOVO JÁ.'Tak jsem se po neskutečně dlouhé době rozhodla tyto stránky opět něčím obohatit. Přičemž aktuální TÉMA TÝDNE se mi do nejnovějších poznatků docela hezky hodí. Můj dnešní příspěvek je určen spíše ženám, ovšem věřím, že i pro mnoho mužů by mohly být následující řádky v něčem přínosné. Pomůže-li mé zamyšlení se nad současnými vztahy alespoň jednomu čtenáři budu to brát jako poctu i důkaz dobře odvedené práce :-). Myšlenka prosondovat se láskou a partnerstvím mě držela delší dobu. Upřímně - není moc témat, která budou vždy aktuální bez ohledu na počasí, politickou situaci ve světě nebo třeba globání oteplování. Láska a vztahy, to je takový v(d)ěčný pisálkovský evergreen, ale dost bylo povídaček na úvod. Udělejte si kafe, pohodlně se usaďte, přestaňte nadávat na neumyté nádobí a čtěte, protože TEĎ MÁM SLOVO JÁ.
Jaká je láska a jací jsme my: Lásku rozhodně nelze definovat jednou větou, už jen proto, kolik možností si v sobě nese. Láska je fascinující. Kdyby tomu tak nebylo, jak by mohla již celá tísíciletí inspirovat malíře, spisovatele, autory divadelních her, básníky, zpěváky či skladatele? Který jiný cit má tolik různých podob a zahrnuje v sobě snad všechny silné emoce, jakých je člověk schopen? Opravdu všechny - od naprosté euforie a hřejivého naplnění, až po depresi, bolest, pocit prázdna i totálního selhání. I taková umí láska být. Jen je dobré mít na paměti, že láska sama o sobě vám nikdy neubliží a nezklame vás, vždy vám ublíží člověk, nikoliv cit.
Je až pozoruhodné, jak nás dokáže připravit jedna vlna citu o rozum. A je úplně stejně zvláštní, kolik jsou toho lidé schopni kvůli lásce snést. Kam až dokážeme ustoupit a jak moc slevíme ze svých zásad, potřeb, snů a požadavků, výměnou za trošku náklonnosti od našeho vytouženého protějšku? A jak se vypořádat s tou omamnou, smysly matoucí láskou tak, abychom dokázali zůstat sami sebou a zároveň se nezbláznili z věčného souboje srdce s mozkem? Možná to nakonec není tak těžké...


Nezáviďte ostatním a nesrovnávejte se: Oba tyto body jsou důležitými pilíři pro pevný a kvalitní vztah. Den co den se setkáváme se závistí i potřebou srovnávat se s někým. Čím dříve se naučíme s oběma zlovyky pracovat, tím lépe pro nás.
Také slýcháváte od své kamarádky (sestry/známé...) chvalozpěvy na jejího nového milence, který si na ni udělá čas průměrně dvě až čtyři hodiny v měsíci někde na hotelu za městem, ale za to je nezvykle štědrý, neboť jí chce příští měsíc koupit nové auto a za tak krátkou dobu už ji podaroval několika drahými šperky? Co na tom, že ona je vdaná a její milenec je ženatý? Dostáváte se v tu chvíli do pokušení a hrajete si s myšlenkou, že si taktéž najdete ještě někoho dalšího, protože i vy byste si ráda užila pozornost v podobě květiny či hezkého náhrdelníku, jenže váš stávající partner se pomalu nezmůže ani na to, aby vám někde v parčíku natrhal konvalinky? Zadržte! Jste-li si s partnerem věrní, umíte stát jeden při druhém a můžete se na sebe spolehnout, je mnohem více než potřeba kupovat si něčí přízeň nákladnými dárky. A vážně byste takový vztah dobrovolně dala v sázku za pár okamžiků zdánlivého štěstí?
Druhým oblíbeným nástrojem, jak v citových oblastech vyvolat závist jiných, jsou dnes již téměř celosvětově rozšířené sociální sítě. V těchto případech vypadá potřeba chlubení se svým vztahem asi nějak tak - 'snídáme s láskou' (přidáno v 7: 30 a nechybí aspoň jedna fotka snídaně a lásčiny ruky), 'zase v koupelně :D :D' (polonahé partnerské selfie sdíleno s celým světem cca v půl jedenácté dopoledne, půl třetí odpoledne připsán na zeď status "Láska znamená vzájemně se podporovat" (s označením lokality "DOMA na WC" a dodatkem "dneska spolu poprvé čůráme...! Psssst! Hihi"). A tak to jde každý den. Možná si potom říkáte, jak je možné, mít tak hezký vztah, plný lásky a něhy. Nenechte se zmást - jednak to bude s velkou pravděpodobností dost čerstvá záležitost a za druhé, tento svazek dost možná nestojí ani trochu na tak pevných základech, jak se nám snaží jeho aktéři podsunout. To, že vy máte se svým mužem průměrně jednu společnou fotku každého zhruba čtvrt roku, ještě neznamená, že je tÍm váš vztah méně zajímavý či stabilní. Spíše naopak! Již několik studií poukázalo na skutečnost, že lidé sdílející se světem nezdravě často svůj vztah i činnosti dějící se v něm, to dělají především proto, aby slyšeli podporu od klidně i úplně cizích lidí, neboť ve vztahu často bojují s nejistotou, nedůvěrou a strachem - z rozchodu i z možnosti negativních reakcí okolí na jejich aktuální partnerství. Na rozdíl od těchto párů, dvojice uploadující společné fotky nebo zážitky v malém množství, měly mnohem pevnější partnerský svazek a i na okolí působily pohodověji a více vyrovnaně. A teď se zkuste zeptat sami sebe, jestli pořád je co k závidění těm "supersladkým" párům. Myslím, že není.


On se ke mně chová hrozně: Ne! Ještě jednou - ne, nechová se k vám hrozně. Lidé rádi používají věty, že se k nim někdo chová hrozně nebo, že je na ně zlý. Ve skutečnosti tím zastírají neschopnost přiznat si a pojmenovat vlastní problém. Vše, co se děje, je pouze reakce na předchozí akci. A téměř nikdo se k vám nechová zle sám od sebe. Druzí se k nám chovají vždy pouze tak, jak jim to my sami dovolíme. Až budete jednoho dne říkat, že vás má někdo v hrsti, vzpomeňte si, že jste to byli vy, kdo do té hrsti vlezl (a tipuji, že dobrovolně). Nikdo nad vámi nemá moc a nikdo vás nebude vodit jako loutku, pokud mu tu moc sami nedáte do rukou a následně se nestylizujete do role loutky. Takových příkladů bychom našli možná i milion. O tom, kdo a jak se k vám bude chovat, rozhodujete jedině vy. Mějte svou hodnotu - pro sebe i pro druhé a buďte na ni náležitě hrdí. Hýčkejte se a nedovolte, aby strach ze ztráty vztahu byl silnější než vy a vaše osobnost. A pokud víte, že vám vaše současné partnerství dlouhodobě víc bere a málo vrací, pak je ideální doba položit se na otázku, zda má takový vztah vůbec nějakou naději, poněvadž podstata kvalitního a zdravého vztahu spočívá v něčem jiném.
Hodně štěstí ve vztazích i mimo ně
GULLIES