Prosinec 2013

Ohlédnutí se za končícím rokem aneb ode mě pro všechny mé čtenáře

29. prosince 2013 v 12:00 | HankaWilde |  Na téma týdne...

(Tento článek doporučují tři z pěti nedostudovaných psychologů a šéfredaktor tohoto blogu)


Považuji za poměrně zbytečné psát, že končí současný rok a za chvíli začne další, pochybuji, že o tom někdo neví. Na konci každého končícího roku uvažuji, co mi přinesly dny v něm dobrého a co naopak špatného. Letos jsem získala pár nových a významných osob do života, kterých si upřímně vážím, dostala jsem pár ran a navíc mi dnes ráno ve sprše došlo, že za týden oslavím čtvrt století na tomto světě, což mi vnuknulo poměrně zajímavou myšlenku.
Čas od času si říkám, že bych nejradši všechno pověsila na hřebík a vím, že tyto chmury má mnoho z nás. Přesto se je snažím zahnat tím, že si řeknu, kolik věcí chci ještě zažít či vykonat. Přivedlo mě to k nápadu, abych sepsala 25 tipů ma zážitky, situace či zkušenosti, které bychom si měli okusit alespoň jednou za život - a ideálně co nejdříve - vždyť kde máte jistotu, že vás třeba zítra nepřejede auto nebo nezasáhne blesk? Jsem zvědavá, v kolika věcech se se mnou mí čtenáři shodnou. A pokud vám v mém seznamu něco chybí, napište mi to do komentáře, já se ráda inspiruji.

A zde máte můj seznam:

1. Poděkovat své rodině - pokud rodinu nemáte, tak těm, u nichž jste vyrůstali. Ne každý se mnou bude souhlasit, avšak není od věci si uvědomit, že bez těchto lidí byste možná neměli střechu nad hlavou a ani minimální zázemí, proto je podle mě vhodné jim svůj dík vyjádřit.

2. Jít se podívat do nemocnice - nejlépe za někým úplně cizím, kdo má do svého skonu už jen minimum času a alsepoň chvilku s ním komunikovat. Možná si potom uvědomíte, jakou cenu život má.

3. Hodit pár drobných bezdomovci - vás to nezruinuje a jemu to možná pomůže přežít další den.

4. Darovat něco svého charitě - domá má spousta z nás pár věcí, které už nikdy nebudeme používat a můžeme je klidně postrádat, tak proč je nevěnovat těm, kteří to potřebují více než my?

5. Naučit se chválit- nejen druhé, nýbrž i sebe, neboť to za nás mnohdy nikdo neudělá.

6. Dojmout se u romantického filmu - a ještě lépe, když se dojmete natolik, že vám ukápne slzička, jde totiž o příjemné uvolnění stresu a emocí.

7. Přečíst si Malého prince - jde o nejjednodušeji napsanou knihu s obrovskou vnitřní hodnotou. V čím vyšším věku ji budete číst, tím víc životních pravd v ní budete nacházet.

8. Naučit se celou státní hymnu své země - neboť by ji měl znát každý občan.

9. Navštívit galerii, divadlo či ples - můžete být mírně skeptičtí, leč příjemně překvapeni, poněvadž půjde o zajímavou změnu ze zaběhlého stereotypu.

10. Umět říct ve správnou chvíli NE - možná už jen proto, že to umí naprosté minimum lidí.

11. Dokázat si přiznat porážku - život není jen o vítězstvích, přiznání si prohry ještě neznamená, že z ní jednou nemůžete vítězství vytěžit.

12. Přijmout i vyjádřit omluvu - je zbytečné se mstít (nebavíme se o extrémních situacích), moudrý člověk se k tomu nesníží a umí přijmout upřímnou omluvu, přičemž i on sám si umí pžiznat momenty, kdy šlápnul vedle.

13. Jít do kostela - nemusíte jít hned na mši, stačí jen vkročit a vychutnat si ten klid uvnitř.

14. Zařít špatný vztah - možná to nezní pozitivně, leč vám to může v budoucnu pomoci k uvědomění si, jakou osobu vedle sebe v životě mít nechcete a jakou naopak ano.

15. Potkat někoho, kdo vám změní život už jen tím, že je - neskutečně vám to rozšíří obzoray v oblasti mezilidských vztahů a je úžasné vědět, že vás dotyčný nebude soudit za vaše slzy a je vám s ním dobře, ať už spolu mluvíte či jen tak příjemně mlčíte.

16. Poznat oboustrannou lásku - potřebujete k tomuto bodu snad nějaké vysvětlení?

17. Užít si kvalitní sex - sex je běžnou součástí lidského bytí a ten kvalitní není možné zažít s každým, ačkoliv pokud máte to štěstí, tak si směle pogratulujte.

18. Mít dítě - nemusíte si okamžitě pořizovat svoje, půjčte si od někoho z vašich přátel na dva večery jeho ratolest a sami si vyzkoušejte, zda vám dítě dodá úsměv ve tváři či pro vás bude představovat pouze otravnou rutinu.

19. Vidět duhu - je dokázáno, že člověk pozorující duhu se podvědomě usmívá, usměv tlumí stres a má pozitivnější dopad na lidské myšlení.

20. Strávit týden uprostřed lesů, luk, vod a strání - nejlépe pod stanem a bez veškerých technických vymožeností. Budete udiveni, jak náročné to v dnešní době je.

21. Opít se do němoty a udělat něco neslušného - co třeba políbit sochu na náměstí nebo zvracet z mostu?

22. Pustit si November Rain - či jiný pomalý song od G'n'R, protože potom budete vědět, že se to ani na stý poslech neomrzí.

23. Proběhnout se v letním dešti a u vchodových se vášnivě políbit s partnerem - znáte snad větší romantiku? A případnou rýmu vem čert!

24. Vidět padající hvězdu - a něco si přát.

25. Splnit si sen - nezáleží na tom, jaký sen to je, neboť všechno, co si dokážete představit, dokážete i vykonat. Mnoho štěstí.

A jaké zajímavé myšlenky dal končící rok vám? Podělte se.