Anatomie lži aneb lhát je lidské

22. srpna 2012 v 6:10 | HankaWilde, Leviathan z hlubin |  Nezařazeno (stylově se to nehodilo do žádné z rubrik)
(První spoluautorský článek)

Nebudeme si nic nalhávat, každý z nás někdy lže, mnohdy si to ani neuvědomíme, jindy víme, že je lepší zalhat pro dobro našich blízkých, jindy lžeme z čiré pohodlnosti. Sesbírali jsme pro Vás několik nějčastějších lží a dodali jsme k nim krátká vysvětlení, kdy a proč je používáme.
A kdo tvrdí, že nikdy žádnou z nich nepoužil, ten (skoro zaručeně) lže.


1. Už nikdy nebudu pít!
Leviathan dodává: Náš kandidát na všeobecně nejrozšířenější a běžně používanou lež. Kromě toho, že ji často používá Hanka, ji vyslovil někdy snad již každý, kdo není zapřísáhlým abstinentem a vzbudil se s pořádnou kocovinou. Ono se není čemu divit, kocovina sama o sobě je docela zlo, navíc ve chvílích kdy jí procházíte, máte lehce přiotrávenej organismus, a kdo z nás by si ho chtěl výhledově znovu přiotrávit, že? Obecně vzato lze říct, že jde o neškodnou a spíše úsměvnou pidilež.

2. Pusť mě k tomu, já tomu rozumím!
Hanka říká: Skoro každý z nás má v sobě od přírody zdravou dávku egoismu a současně i potřebu pomoct někomu v nesnázích. Tuto větu vyslovujeme obvykle proto, že chceme, aby naše okolí ocenilo naše schopnosti, tím spíš, jde-li o někoho blízkého. Bližním se má pomáhat, takže se občas prostě vrtáme v něčem, o čem nemáme ani ponětí, jak to opravit. V konečném důsledku tak bohužel můžeme napáchat více škody než užitku. Možná by stačilo přiznat si, že vůbec nevíme, co s tím...

3. Miluju tě!
Leviathanův názor: Jistě se shodneme, že láska je krásná věc, ale pouze v případě, že je opětovaná. Ve vztahu se může snadno stát, že ten více zamilovaný řekne ona dvě magická slova ''miluji tě'', v době, kdy ten druhý si svými city ještě není zcela jist. Trapné, že? Když neřeknete ''já tebe taky'', riskujete tím celý vztah, vyslovíte-li to, je tu zase možnost, že se pro vás vztah stane závaznějším, než byste sami chtěli. Nemilé! Sám za sebe bych řekl, že jde o jednu z nejhorších lží, které mohou být.

4. Nezajímá mě, jak se má můj bývalý!
Hanka upřesňuje: Toto je individuální kus od kusu. Je bývalý a bývalý. Pokud se dva lidi rozejdou nikdy to není bezdůvodně. Samozřejmě je skvělé, tvářit se, že jste nad věci, což možná jste, ale jedná-li se o člověka, který měl jednou ve vašem životě nějaké místo, je docela přirozené, že vás zajímá, jaký život vede bez vás. Ovšem ruku na srdce - kdo z nás si toto přizná?

5. Nikdy bych tě nepodvedl!
Co si o tom myslí Leviathan: Jedna z takzvaných milosrdných lží, které člověk ve vztahu sám věří. Věrnost je krásná věc a člověka ctí, ale nikdo (a já si za tím stojím) se nemůže zaručit absolutní věrností. Můžete jít například na večírek, opít se tam a skončit s cizí osobou v posteli a ani nebudete vědět jak se to semlelo, možná budete mít i brutální okno, ale jak jste jednou byli s někým jiným v posteli, je to prostě nevěra, ať už si to pamatujete nebo ne, a to, že jste byli opilí pod obraz a ani netušíte, zda nějaký coitus proběhl či nikoliv, to vás prostě neomlouvá... (a klidně mě za to ukamenujte)

6. Kašlu na chlapy!
Hančin pohled na věc: Další z vět, které často vypouštím z pusy. Nazvala bych ji afektovanou lží, protože ji používám jen v případě, že jsem se nějakým způsobem zklamala v příslušníkovi opačného pohlaví a myslím, že to tak má většina lidí. Přitom podvědomě tušíme, že to vůbec není pravda, protože možná zítra náhodou půjdeme koupit do Alberta rohlíky a potkáme tam lásku na celý život...

7. Za pět minut jsem u tebe!
Leviathan objasňuje: Typická alibistická lež. Čas bývá mnohdy dosti neúprosný a není neobvyklé, že nestíháme přijít ve smluvenou dobu. Přece nebudeme za nespolehlivce a nepřiznáme, že jsme zase ve skluzu, to už je pro hromadu z nás jednodušší použít výše uvedené tvrzení.

8. Nic se neděje!
Hanka odhaluje pravdu: Nic se neděje... no jo, kdo tohle nikdy neřekl? Ve svém životě zažíváme velké množství pádů, ale proč tím zatěžovat okolí a ještě být za slabocha? Takže, když u nás zazvoní kamarád a vidí, že máme oči červené jak králík angorský, je přece snadnější říct, že se nic neděje nebo, že na nás leze chřipka, než prozradit, že nás ''ten bídák nechal kvůli tý vodbarvený fuchtli'', případně že jsme přišli o práci, či nám vykradli auto. Ale vesměs stejně po čase kápneme božskou.

9. Už to nikdy neudělám!
Leviathan usuzuje: Další alibismus, ke kterému se snižujeme, když nechceme slyšet výčitky od svých blízkých, ale jak už jsem uvedl - nikdy neříkej nikdy - navíc často v podvědomí cítíme, že jsme provedli něco, co není zrovna ''fair play'', ale pokud přijde na věc, uděláme to klidně znovu. Z mého hlediska jde o vysoce nebezpečný klam.

10. Mrzí mě to!
Hanka tvrdí: Ano, nezřídka se stane, že nás něco opravdu a upřímně mrzí, ale pokud tomu tak není, ztotožňuji se s bodem 9., protože jde o dvě velice podobné lži.

A JEDNA BONUSOVÁ ''EŇO ŇŮŇO'' LEŽ

''JÁ NELŽU!''
Leviathan si myslí: Kdo tohle řekne, určitě i tvrdí, že nikdy nemasturboval (přeberte si to, jak chcete) :-)
Hanka soudí: Fakt nelžeš? Nikdy? No... tak si ten článek přečti znovu a buď rád, že nejsi Pinocchio :-).


A co Vy? Kterou z výše uvedených lží považujete za nejhorší či nejzákeřnější, a kterou naopak za nejméně špatnou? Máte pocit, že jsme na nějakou z běžně používaných lží zapomněli?
Nebojte se nám to napsat. Těšíme se na Vaše názory.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 22. srpna 2012 v 19:23 | Reagovat

Originální článek... Musím říct, že na mě se shoduje většina věcí :-D Noo, hlavně to poslední :-D

2 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 22. srpna 2012 v 19:40 | Reagovat

Moje největší lež byla asi když jsem se dívala prvně na horor a pak jsem ležala v psoteli a lhala sama sobě "Už nikdy! Nikdy! Fakt nikdy! Se nebudu dívat na horory!" Haha
Jinak asi v podstatě nejsem normální, ale snažím se nelhat, vztah jsem ještě nikdy neměla takže většina často používaných lží mě zatím míjí, a když někomu říkám "Já to fakt umím!" Tak si já debil vážně myslím, že to umím :-D.
Nadruhou stranu si to asi vynahrazuju tím, že si z lidí často střílím kdy jim v podstatě chvíli lžu a pak se rozesměju a prskám "Néé dělám si srandu!"
Ale v podstatě když jsme to tak četla, tak máte pravdu.

3 Wildes Wildes | E-mail | Web | 22. srpna 2012 v 20:52 | Reagovat

[1]: No, pár lidí nás naopak nařknulo za neoriginalitu, ale my si myslíme, že se opravdu jedná o víceméně běžně používané lži. Rozhodně netvrdíme, že je lhaní dobré, ale je dobré se tomuto tématu věnovat ;-)...

4 Wildes Wildes | E-mail | Web | 22. srpna 2012 v 20:55 | Reagovat

[2]: No... ona občas drobná lež neuškodí :-D, dokonce jsem četla knížku s názvem ''Kdo lže, vyhraje'', vřele doporučuji! :-D

5 Tajemná Temnota Tajemná Temnota | E-mail | Web | 23. srpna 2012 v 14:29 | Reagovat

[4]: Tak přečíst bych si možná mohla xD.

6 Wildes Wildes | E-mail | Web | 23. srpna 2012 v 18:08 | Reagovat

[5]: Je to vskutku poučné čtení, ovšem v praxi bych rady, které se tam uvádějí, příliš nedoporučovala...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama